Metallvõrk kui mitmeti kasutatav ehituselement

Eliisa Kreegimäe
Metallvõrk on üks ehitusvaldkonna elemente, millega võib üsna tihti kokku puutuda. Metallvõrku on saadaval mitmes variandis ja millist võrku valida oleneb selle kasutusotstarbest.
Metallvõrgu kasutuskohad
Metallvõrgul on väga palju erinevaid kasutusvõimalusi. Võrku kasutatakse näiteks siselagedes, liftide juures ning ehituses kaitsematerjalina, nt jäätmeruumi katte ja töömasinate kaitsevahendina. Metallvõrgu üks peamisi kasutusalasid ongi kaitsmine.
Metallvõrgu silmade suurus varieerub 0,033 millimeetrist kuni 100 millimeetrini, ning traadi paksus 0,03 millimeetrist kuni 10 millimeetrini. Võrgu silmad on nelinurksed. Metallvõrgu silmade suurus oleneb kasutuskohast.
Keevitatud või punutud metallvõrk?
Metallvõrgud võib jagada keevitatud ja punutud/põimitud võrkudeks. Keevisvõrgud on kõige levinum metallvõrkude versioon. Keevisvõrke valmistatakse alates 3,5 mm silma suurusest.
Kui silma suurus on alla 3,5 mm, on võrk punutud. Punutud võrkude kasutusotstarve on suurte silmadega metallvõrkudega võrreldes hoopis teine. Punutud võrke kasutatakse laialdaselt nt toiduainetööstuses. Cronvall pakub laias valikus mitmesugusest traadist valmistatud väikesesilmalisi võrkrulle.
Metallvõrku müüakse lehtedena või rullides
Metallvõrku müüakse kas lehtedena või rullides. Rullides müüdava keevitatud metallvõrgu traat on väga õhuke ja termotöödeldud painduvaks. Võrgu horisontaaltraati on töödeldud nii, et selle saab rulli kerida. Püsttraadid on omakorda jäigemad ja neid ei saa nii kergelt rulli kerida.
Vormitud võrku nimetatakse sõelavõrguks. Vormitud võrgu hea näide on vanaaegsete liftišahtide kaitsevõrgud, mille silma suurus on 8 × 8 mm, et sõrmed läbi ei mahuks. Metallvõrgud on tänapäeval enamasti keevitatud ja lehtedena, sest nende kinnitamine ja lõikamine on palju lihtsam.
Keevitatud metallvõrgu traat on väga jäik ja paindumatu. Termotöötlus tagab traadi jäikuse, mistõttu võib keevitatud metallvõrku kasutada konstruktsioonilise osana. Kvaliteetne metallvõrk on valmistatud kas roostevabast või happekindlast terasest. Tsingitud võrku tehakse kahel moel: kas tsingitud traadist keevitamise teel või terastraadist keevitades ja seejärel tsinkides (kuumtsinkimine). Cronvall müüb korrosioonikindluse tõttu peaaegu eranditult tööstusstandardile vastavaid kuumtsingitud võrke. Selliste võrkude puhul on keevisühendus tsingitud, mis annab ka ühenduskohtadele väga hea korrosioonikindluse.