Puidust ehitamine

Eliisa Kreegimäe
Puit on üks parimaid ehitusmaterjale mitmest vaatenurgast. Seda saab kasutada nii konstruktsioonide, fassaadide kui ka sisepindade puhul. Lisaks puhtale puidule sobib puit ka hübriid ehituseks, kus puit on üks peamisi ehitusmaterjale lisaks teistele materjalidele.
Puit on ka keskkonnasõbralik, kuluefektiivne ja mugav materjal. Soome põllumajandus- ja metsandusministeeriumi andmetel vähendab puidu kasutamine ka ehitamise süsinikujalajälge, kui arvestada kogu puidu elutsüklit, alates materjali tootmisest kuni ehitamise, kasutamise ja taaskasutamiseni.
Puidul on oluliselt väiksem keskkonnamõju kui näiteks betoonil. Puit on täielikult taastuv ressurss. Seetõttu paistavad puitehitustooted elutsükli võrdluses silma, sest nad on täielikult ringlussevõetavad. Puidu kasutamine ehituses on hea viis riiklike kliimaeesmärkide saavutamiseks.
Puidu kasutamine ehituses
Puit on tugev, keskkonnasõbralik, soe ja kergesti töödeldav. See teeb sellest ühe kõige populaarsema ehitusmaterjali. Puitehituse suurim kasvupotentsiaal on eelkõige korterelamutes ja ühiskondlikes hoonetes.
Kõikidest kasutatavatest materjalidest on puidul isegi kõige rohkem rakendusi. Puidust saab valmistada nii sisepindade paneele kui ka palkidest kandekonstruktsioone. Puit on tänu oma mitmekülgsele omadustele kasutatav väga erinevates rakendustes. Samuti on see materjal, mis on oma kaalu juures tugev ja kergesti töödeldav.
Puit on kohalik materjal ja kergesti kättesaadav. Samuti on see jätkusuutlik, kuna see on looduslikult iseeneslikult taastuv ja taaskasutatav. Kasutuselt kõrvaldatud puidust ehitustooteid saab sageli taaskasutada. Paljudel juhtudel saab tooteid edasi töödelda mingis muus vormis või lõpuks põletada, millest vabanev energia saab uuesti kasutada.
Kõige levinumad puitkonstruktsioonid
Puitu saab töödelda erinevateks puitkonstruktsiooni toodeteks, alates puitlaastplaadist kuni palkideni, sõltuvalt kasutusviisi nõuetest.
Laastplaat
Laastplaat on mitmekülgselt kasutatav materjal ehituses. See sobib näiteks vaheseinte ehitusmaterjaliks. Laastplaati võib kasutada ka seinte sisepindade katmiseks. Laastplaat on suurepärane materjal, sest seda saab pinnatöödelda, näiteks värvida või plaatida. Pakume ka spoonitud pinnaga mööbliplaati.
MDF
MDF on puidust valmistatud poolkõva puitkiudplaat. Seda valmistatakse pehme puidu kiudude kuumpressimisel koos sideainetega. MDF-i on lihtne paigaldada ja töödelda, sest see on ühtlane. See sobib ideaalselt sisepindadeks, näiteks sisekujunduseks.
HDF ehk puitkiudplaat
HDF on õhuke, kõva puitkiudplaat, mis on valmistatud peenestruktuursete puidukiudude kuivatamise teel. Nagu MDF, sobib HDF-plaat paljude siseruumide, näiteks uste ja seinakattematerjalide valmistamiseks.
Palgid
Palki on kasutatud ehitusmaterjalina juba sadu aastaid. See on populaarne materjal oma vastupidavuse ja õhuvoolu omaduste tõttu. Palk on ka kulutõhus materjal, sest sellest saab kiiresti luua valmis konstruktsiooni nii hoone välis- kui ka siseruumidesse.
Mitmekihiline laudis (CLT)
Ristkihiline puit (Cross Laminated Timber ehk CLT) on ristkihilistest laudadest valmistatud plaat. Kihid annavad laudale väga tulekindla, väga tugeva, kuid kerge struktuuri. CLT-plaate saab seetõttu kasutada mitmesugustes rakendustes, nii kandvate konstruktsioonide kui ka vineerina, näiteks siseruumides või fassaadides.
Vineer
Vineer valmistatakse õhukestest puidulehtedest liimimise teel. Oma põhiomadustelt on vineer võrreldav puiduga. Samuti on see tugev, kompaktne, löögikindel ja mitmekülgne materjal, mis sobib mitmesugusteks rakendusteks. Näiteks saab vineeri kasutada raamkonstruktsioonide või siseviimistluse osana.
Paneelid
Puitpaneel on üldnimetus siseruumides kasutatavate paneelide kohta. Paneelid võivad olla valmistatud puidust või puitkiudmaterjalidest, nagu MDF. Puitpaneelid on vastupidav ja ajatu valik interjööride ja sisekujunduse jaoks. Eri tüüpi paneelid sobivad väga erinevatesse ruumidesse, alates kontoritest kuni saunadeni. See on ka mitmekülgne materjal, sest seda saab pindtöödelda, näiteks värvimise või lakkimisega.
Puitkonstruktsioonide kinnitamine
Puitkonstruktsioonide, näiteks puitkarkasside, talade ja nurgaplaatide kinnitamiseks on palju erinevaid kinnitusi. Kõige tähtsam, mida kinnitusvahendite valikul arvesse võtta, on nende kasutusotstarve ja tingimused.
Puitkonstruktsioonide kinnitamisel tuleks kinnitusdetailide naelad või kruvid paigutada risti valitseva koormusega ning vältida naelte ja kruvide paigaldamist puidu allapoole. Paljud kinnitusvahendid sobivad mitmesuguseks kasutamiseks ja on väga üldotstarbelised, näiteks nurgaplaadid. Kahtluse korral ei ole soovitatav valida kinnitusvahendeid ise. Ekspert oskab teile öelda, milline on parim lahendus kinnituste jaoks.
Erinevused puitkonstruktsiooni ja muude materjalide vahel
Võrreldes teiste ehitusmaterjalidega on puit ainus ehitusmaterjal, mis on nii kandev kui ka soojusisolatsiooniga ning millest saab luua kauneid pindu. Võrreldes teiste ehitusmaterjalidega on puit tänu oma mitmekülgsetele konstruktsiooniomadustele ka kerge, tugev ja kergesti töödeldav.
Tänu lihtsale käsitlemisele ei nõua puitkonstruktsioon ja ehitustoodete töötlemine arenenud tehnoloogiat ega erivahendeid. Puit on ka energiatõhusam ja keskkonnasõbralikum kui muud ehitusmaterjalid. Puit on taastuv ja taaskasutatav materjal ning õigesti hooldatuna pika elueaga.
Teisest küljest on puit ka mõnevõrra habras materjal. Näiteks põleb see kergesti ja on altis lagunemisele. Puit ei ole ka alati nii vastupidav kulumisele kui teised kõvemad materjalid. Seepärast tuleks puitehitis hoolikalt planeerida ja teostada ainult professionaalide poolt.
Cronvallist ostate seda, mida vajate, olenemata ajast ja kohast ning alati läbipaistva ja konkurentsivõimelise hinnaga. Tarned tulevad õigeaegselt ja klient on kursis tellimusega– nagu on ka harjutud tarbijatele suunatud veebipoodidega. Tellimiseks vajate vaid registrikoodi ja kaup on teie juures silmapilguga.